6 Ocak 2014 Pazartesi

İSMAİL KARA VE ŞİİRDEKİ OLUŞUM

İSMAİL KARA VE
ŞİİRDEKİ OLUŞUM

---Yükselecek Demirel---
Kastamonu’nun Araç ilçesinin küçük bir köyü Akıncılar’dan Muğla’ya kadar uzanan bir sanatçı sesi var kulaklarımızda…
“Birinci Demet” adlı şiir yapıtı ile “Toplumcu Sanat”a imzasını atan İsmail Kara’nın şimdilerde “Öğretmenim” adlı ikinci şiir yapıtı üzerinde çalıştığını müjdelediler. Muğla ve yöresinin, çok sayıda sanatçı yetiştirdiği ve de birçoğunun gelişmesinde, sanat dünyasında adının duyurulmasında etken olduğunu, 1967 ve 1973 İl Yıllıkları şehadet parmağı ile göstermektedir.
“Ey elbise!
Sen çok şeye muktedirsin,
Tebrikler!” diye başlayan Ozan İsmail Kara’nın, Öğretmenim adlı yapıtına alacağı yeni dizeler bir umut ışığı yaktı bizlere…
“Beyin var abi, beyin,
Yıkanmış beyin,
Taze beyin,
Altın gibi beyin abi…”
Bu dizeler bir coşku değil, gözlem sonu, araştırma ürünü… İsmail Kara uzun süredir, içine kapalı gibi duruyor çoklarınca… Oysa, yeni yapıtı Öğretmenim için çalışıyor. “Sanatın toplum için” olduğu kanısında… Ve bunun için kalem gücünü kullanıyor.
Kişilerdekinin değil, toplumdaki uyanışın yeğ tutulması gerektiğini savunan Ozan İsmail Kara son şiirlerinde, sanat gücünü birinci yapıtına nazaran hayli geliştirmiş olduğu sanısını uyandırdı bizde…
“Sonra da tutup boğazından
Adaleti sıkıyorlar, sıkıyorlar”
demesi İsmail Kara’nın sanatçı gözleminin arttığını gösteriyor olmalı. Elliye yakın şiirin yer alacağı “Öğretmenim” adlı yapıtın Ozan İsmail Kara ve toplumcu görüşü açısından, bir satırbaşı olacağı belirleniyor bu dizelerle… Çıkacak yakında, göreceğiz. Seveceğinizi sanıyoruz. Başarılar İsmail Kara!..

(İlk Adım Gazetesi-Muğla, 1976)   

 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder